Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Skänk din pant!
27 nov
Missa inte era bingolotter!
22 nov
Välkommen till Asarums IF
15 nov
Vill du bli en del av Asarums IF?
8 nov
Rabatthäfte!
8 nov
Lisa och Viktoria
14 nov, 17:25 0 kommentarer
Hej!
Nu har vi två lagföräldrar!
Lisa Franzén (Mollie) och Viktoria Olofsson (Walma) har åtagit sig uppdraget! Det kommer bli superbra!
Mvh Tränarna
Lagföräldrar
11 nov, 17:31 0 kommentarer
Hej!
Vi behöver två lagföräldrar i laget. Det är ett mycket viktigt uppdrag:
I uppdraget ingår att hantera det som sker runt laget, exempelvis att skicka ut ett schema när vi i framtiden får uppdraget att vara bollkajsor på seniormatcher, fördela ut rabatthäften för försäljning när det är dags och förmedla viss annan information från föreningen till övriga föräldrar. Den operativa gruppen ”trivsel och arrangemang” bjuder även in till möten där de samlar lagföräldrarna i föreningen.
Man behöver inte vara lagförälder för all framtid (om man inte vill) utan vi kan rulla på uppdraget.
Detta är också mycket viktigt för oss tränare. Det blir annars att vi får göra allt och vi vill kunna lägga vårt krut på träningar och matcher och allt vad som kommer med det.
Jag önskar att ni meddelar mig (Timmie) om ni är intresserade. När jag fått in intresseanmälan kommer jag meddela era namn till Helena och Petra i den operativa gruppen. De kommer sen höra av sig till er med mer information.
Mvh, tränarna.
Inomhusträning
31 okt, 16:52 0 kommentarer
Hej!
Den 11/11, 18/11 och 25/11 tränar vi inomhus i Stenbackahallen. Träningen är kl. 10-11. Observera att det är på lördagar.
I december är det uppehåll. Vi drar igång träningarna igen i januari och då är vi i Stenbackahallen. Se kalendern och svara på kallelserna till träningarna.
Ha de fint!
Mvh, tränarna.
Ingen träning 5 november
27 okt, 06:54 0 kommentarer
Hej!
Söndagen den 5/11 är det ingen träning.
Mvh tränarna
Nu är vi igång!
21 aug, 20:24 0 kommentarer
Hej!
Vi tränar söndagar kl. 11-12 på plan C, med undantaget söndag den 27/8 som är på konstgräset.
Nu har vi hunnit köra två träningar för flickor födda år 2017. Vi var så många som 16 tjejer förra träningen, vilket är helt fantastik! Men vi ser gärna att fler dyker upp. Vi fokuserar på att ha roligt genom att leka mycket och bli bekväma med fotbollen.
Ni får gärna registrera er flicka (endast födda 2017) via förstasidan på Asarums hemsida (se ”Bli medlem”). Det är okej att prova på fem träningar innan man bestämmer sig, om ni inte redan nu vet att de vill fortsätta.
Till träningen är det viktigt att ni kommer minst fem minuter innan träningen börjar. Det är framförallt för att barnet ska slippa komma in i en påbörjad samling.
Utrustning som vi kräver är att man har kläder efter väder, benskydd och fylld vattenflaska. Fotbollsskor är inget måste utan det går bra med gympaskor också.
Om ni behöver stötta er dotter så är ni välkomna att hålla er nära trots att träningen dragit igång. Ganska snart brukar man kunna smyga upp på läktaren.
Några exempel på principer som är viktiga för oss tränare är att,
1.) Styr inte barnen vad de ska göra i övningar eller spelet, de ska få testa sig fram och ta egna beslut. Vi kommer uppmuntra dem till att våga.
2.) Vi kommer inte nu att fokusera på ”kollektivet” i spelet utan vi uppmuntrar tjejerna till att dribbla/driva med bollen så mycket som möjligt. Resten kommer senare.
Vi ser gärna att minst två förälder åtar sig uppdraget som lagförälder. Mer information om det kommer i samband med en framtida träning.
Om ni har några frågor så hittar ni våra kontaktuppgifter på denna lagsida.
Välkomna!
/Timmie & Anna
Kommande aktiviteter
Lör 6/1
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 13/1
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 20/1
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 27/1
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 3/2
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 10/2
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 17/2
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 24/2
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 2/3
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |
Lör 9/3
10:00-11:00 |
Inomhusträning F2017
Stenbacka |